ارقم بن ابی ارقم(قست پایانی)

ارقم همانند سایر مهاجرین در غزوه بدر و احد شرکت کرد. در غزوه بدر با آنکه پیامبر (ص) به مسلمانان فرموه بود تا غنایم را بازگردانند، اما به ارقم شمشیر ارزشمندی بخشید.

وی علاوه بر این جنگ و جنگ احد در سایر جنگ‌های عصر رسول خدا (ص) همچون خندق، سریه ابوسلمه بن عبد الاسد در قطن، حضور داشته و به جهاد پرداخته است.

وی از راویان حدیث پیامبر(ص) و در تقوا شاگرد رسول گرامی اسلام بوده است. در ماجرایی آمده است که ارقم روزی قصد سفر به بیت المقدس را داشت و زمانی که برای خداحافظی نزد پیامبر (ص) آمد، رسول الله (ص) از وی پرسید، برای چه منظور به این سفر می‌روی و او در جواب گفت: یا رسول الله (ص)، پدر و مادرم به فدایت، فقط برای نماز خواندن در مسجد الاقصی می‌روم که پیامبر (ص) فرمود: یک نماز در مسجد من بهتر از هزار نماز در سایر مساجد است به جز مسجدالحرام. با این فرمایش پیامبر (ص) ارقم از سفر خود منصرف شد

بعد از رحلت پیامبر (ص) وی از خاندان اهل بیت (علیهم‌السلام)، حمایت نمود و شیعه راستین امیرالمومنین (ع) بود.

ارقم از آخرین اصحاب بدر بود که در هشتاد و پنج سالگی در سال ۵۵ قمری در مدینه در زمان معاویه درگذشت . با آنکه ارقم وصیت کرده بود تا سعد بن ابی وقاص بر او نماز گذارد ولی مروان بن حکم والی مدینه با استفاده از غیبت سعد قصد اقامه نماز بر پیکر او را داشت که با مخالفت عبدالله بن ارقم و گروهی از بنی مخزوم روبه رو شد و سرانجام سعد از راه رسید و بر پیکر او نماز گزارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *