زید بن ارقم

زید، فرزند ارقم بن زید خزرجی است. در کودکی پدر خود را از دست داد و سرپرستی او را «عبدالله بن رواحه»، به عهده گرفت. در زمان هجرت نوجوان بود و در جنگ بدر، پیامبر(ص) به دلیل سن کم، مانع شرکت او در جنگ شد. اما بعد از آن زید در نوزده جنگ شرکت داشت که در هفده غزوه همراه رسول خدا (ص) بود و اولین غزوه‌ای که شرکت نمود، غزوه مُرَیسیع بود. زید بسیار دوستدار پیغمبر(ص) و خاندان آنحضرت بود و در این راه، ثبات قدم داشت.

زید بن ارقم در واقعه سقیفه معتقد بود، اگر امام علی(ع) به جانشینی پیامبر(ص) مطرح شود اختلافی پیش نخواهد آمد. وی از نخستین کسانی است که پس از درگذشت پیامبر(ص) به سوی امام علی(ع) برگشت.

زید بن ارقم از راویان حدیث است . احادیث زیادی از او در مورد پیغمبر اکرم(ص) و علی بن ابیطالب (ع) و فضایل اهلبیت، نقل شده که از آن جمله، حدیث ثقلین و حدیث غدیر از پیامبر(ص) است . زید بن ارقم کسی است که در غدیر بالای سر پیامبر (ص) شاخه های درختان را بالا گرفته بود تا هنگام سخنرانی به آن حضرت برخورد نکند. طبعاً او هنگام معرفی و بلندکردن امیرالمؤمنین (ع) توسط پیامبر (ص) نزدیک تر از همه شاهد ماجرا بود. او کسی است که متن کامل خطبه ی مفصل پیامبر (ص) در غدیر را به خاطر سپرد و برای نسلهای بعد نقل کرد.

وی پس از حادثه عاشورا در سال ۶۱ قمری، وقتی اسیران ‏اهل بیت را به کوفه آوردند وارد قصر ابن زیاد شد و مشاهده کرد که عبیدالله با چوبدستی خود به چشم‌ها و لبان امام حسین(ع) می‌زند و نسبت به آن حضرت جسارت می نماید. زید بن ارقم با دیدن این صحنه می خروش و خطاب یه ابن زیاد می گوید: ای ابن زیاد چوبدستی‌ات را بردار، چرا که من رسول خدا)ص) را دیدم که لبان مبارکش را بر این لب و دهان حسین می‌نهاد، و آنها را می‌بوسید. آنگاه با صدای بلند گریه کرد.

در اینجا ابن زیاد گفت: ای دشمن خدا! خداوند چشمانت را گریان کند! اگر پیرمرد فرتوتی نبودی که عقلت را از دست داده‌ای، به یقین گردنت را می‌زدم آنگاه زید قصر را ترک گفت.

زید بن ارقم در سال۶۶ هجری در دوران حکمرانی مختار در کوفه در سن ۸۰ سالگی درگذشت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *