زید بن ثابت(قسمت پایانی)

زید بن ثابت در زمان خلیفه دوم نیز از اعتبار اجتماعی بالایی برخوردار بود.عمر بار‌ها زید را جانشین خود در مدینه ‌ کرد. و این جانشینی آنقدر تکرار شد که جانشینی زید در مدینه هنگام سفرهای او معروف گشت. همچنین در زمان عمر، زید منصب قضاوت را نیز بر عهده گرفت و خلیفه دوم برای وی حقوق معینی را در نظر گرفت.

کرسی قضاوت وی از طرف خلیفه سوم نیز تنفیذ شد و علاوه بر آن مسئولیت بیت المال و دیوان را نیز به او واگذار شد. در این دوران نیز در نبود عثمان جانشین وی در مدینه می شد

او در سال ۳۴ هجری هنگامی که معترضان قصد کشتن عثمان را داشتند به همراه ابو اسید ساعدی و کعب بن مالک و حسان بن ثابت به دفاع از عثمان پرداختند.
از نکات بسیار تاریک زندگی سیاسی زید بیعت نکردن با حضرت علی(ع) است. وی بعد از قتل عثمان و بیعت عمومی مردم با امیرالمومنین(ع)، علی رغم علم کامل به واقعه غدیر و نقل احادیثی در مناقب حضرت(ع)   بیعت ننمود و در هیچ یک از جنگ‌های حضرت علی(ع) همراهی نکرد. او در کل عثمانی مذهب بود .

از زید بن ثابت ۱۸ پسر و ۹ دختر به یادگار ماند که ۷ نفر از فرزندان وی در واقعه حرّه به قتل رسیدند .زید در سال ۴۵ هجری قمری وفات یافت و پس از درگذشتش مروان بن حکم بر جنازۀ وی نماز خواند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *