زید بن حارثه(قسمت اول)

 

زید فرزند حارثه بن شراحیل از قبیله بنی کلب قضاعه و مادرش، سعدی بن ثعلبه از قبیله بنی معن  است.

زیدبن حارثه بیست سال قبل از بعثت پیامبر (ص) در یمن به دنیا آمد. در روزگار کودکى به همراه مادر خود برای دیدار بستگانش به سوى قبیله ثعلبه بن عامر مى‏رفتند که قبیله بنى قین ، قبیله مادرى زید مورد هجوم و غارت دشمنان قرار گرفت در پی این تهاجم زید به اسارت درآمد و بعد از این اسارت او را به بازار عکاظ مکه بردند و آنطور که شیوه معمول آن روزگار بود، به عنوان برده به فروش رساندند. حدود ۸ سال داشت که حکیم بن حزام (برادر زاده حضرت خدیجه)او را در بازاری از نواحی مکه برای خدیجه(س) خرید. خدیجه (س) پس از ازدواج، او را به رسول خدا هدیه کرد. حضرت محمد(ص) متعاقباً زید را آزاد  و سپس وی را در خانه خود نگه داشت و به همین سبب زید و فرزندش اسامه را از موالی پیامبر(ص) می‌خواندند. رسول خدا (ص) زید را بسیار دوست می‌داشت و به همین دلیل به «زید الحب» مشهور گردید.

سال‌ها بعد، زید در موسم حج عده‌ای از مردم قبیله خود را دید، از طریق آنان خبر سلامتی اش را به پدر و مادرش رساند ،بعد از انتشار این خبر پدر برای دیدن فرزند گمشده اش نزد پیامبر(ص) آمد و از رسول خدا(ص) درخواست کرد تا در برابر دریافت بهای زید، او را به آنان برگرداند، پیامبر(ص) زید را میان ماندن نزد خودش و بازگشت به سوی قبیله‌اش مخیر کرد، زید نیز ماندن نزد پیامبر(ص) را برگزید،

حارثه گفت:‌ای فرزند! بندگی را بر آزادگی اختیار می‌نمائی و پدر را مهجور می‌گذاری؟

زید گفت: من از آن وقتی که پیامبر(ص) را دیده‌ام دیگر هرگز کسی را بر آن حضرت اختیار نخواهم کرد.

حضرت محمد(ص) چون این سخن را از زید شنید او را به حجر مکه آورد و فرمود:‌ زید فرزند من است، از من ارث می‌برد و من نیز از او ارث می‌برم. از آن زمان او را زید بن محمد(ص) می‌خواندند تا آنکه آیات ۴ – ۶ سوره احزاب نازل شد که فرزند خوانده را به اسم پدر خودش بخوانند. از آن پس زید را زید بن محمد نخواندند.

زید بن حارثه را باید در زمره نخستین گروندگان به اسلام دانست. هنگامی که پیامبر اکرم(ص) به رسالت برگزیده شد و به خانه برگشت، خدیجه(س)، علی بن ابیطالب(ع) و زید بن حارثه در خانه او بودند. لذا او پس از حضرت علی(ع) نخستین مردی است  که به دین مبین اسلام مشرف گردید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *