زید بن حارثه(قسمت پایانی)

زید پس از جدایی از زینب با ام کلثوم دختر عقبه ازدواج کرد، ام کلثوم، زید بن زید و رقیه را برای او به دنیا آورد، سپس ام کلثوم را طلاق داد و با دره بنت ابی لهب بن عبدالمطلب ازدواج کرد و پس از جدایی از او با هند بنت العوام، خواهر زبیر ازدواج نمود.
در برخی از سفرها پیامبر اکرم (ص) زید را جانشین خود در مدینه می کرد. وی در دلاوریها و شجاعت نیز کم نظیر بود . در جنگ بدر حضوری فعال داشت، و حنظله بن ابی سفیان را در این جنگ به درک واصل کرد. پس از جنگ رسول خدا(ص) زید ‌بن حارثه و عبدالله ‌بن رواحه را از اثیل به مدینه فرستاد تا خبر پیروزی مسلمانان را به مدینه برسانند . زید فرماندهی بسیاری از سریه‌ها را نیز بر عهده داشته است.

در سال هشتم قمری از سوی پیامبر اکرم فرماندهی سپاه ۳،۰۰۰ نفری اسلام را در جنگ موته برعهده گرفت، پیامبر(ص) فرموده بود اگر زید کشته شد، جعفر بن ابی طالب پرچم را در دست گیرد و اگر او نیز کشته شد عبدالله بن رواحه فرمانده باشد
در ابتدا زید بن حارثه به میدان رفت و با شجاعتی تمام بر صفوف دشمن زد و سپاهیان فشرده دشمن را پراکنده ساخت و وحشتی سنگین بر دل آنان فرود آورد. او همچنان فرماندهی را در دست داشت و با اعتماد و توکل بر خدا پیش می رفت. اما لحظاتی بعد، پیکر این فرمانده شجاع هدف تیرهای دشمن قرار گرفت. وقتی زید بن حارثه بر زمین افتاد، بنا به سفارش حضرت، جعفر بن ابی طالب، پرچم فرماندهی را به دست گرفت. در نهایت در این جنگ زید همراه با جعفر بن ابی طالب و عبدالله بن رواحه کشته شد، وقتی خبر شهادت زید بن حارثه به پیامبر(ص) رسید، حضرت نزد خانواده اش رفت و دختر کوچک زید را که گریان به استقبال ایشان آمده بود را دیدند، آنچنان نارحت شدند که صدایشان به گریه بلند شد. سعد بن عباده عرض کرد: ای رسول خدا! این چه حالتی است؟ حضرت فرمودند: «این ابراز علاقه و محبت دوست به دوست است».سپس پیامبر(ص) برایش طلب مغفرت کرد و در کنار جعفر طیار از او به نیکی یاد نمود.

سن زید بن حارثه هنگام شهادت ۵۰ سال بود و مزار شریفش به همراه دیگر شهدای موته در اردن زیارتگاه مسلمانان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *