سعد بن ابی وقاص(قسمت پایانی)

از اقدامات سعد در تاریخ اسلام تأسیس شهر کوفه است. سعد بن ابی وقاص بعد از جنگ قادسیه در کوفه اقامت نمود و نقشه های شهر را طراحی کرد و خانه ها و محله ها را ساخت. وی در کوفه قصری نیز شبیه قصر کسری در مدائن برای حکومت بنا نهاد و درب آن قصر را نیز از مدائن به کوفه آورد و در قسمت ورودی قصر نصب نمود .عمر بعد از تأسیس شهر کوفه توسط سعد بن ابی وقاص او را به عنوان فرماندار منصوب کرد.

سعد بن ابی وقاص بعد از مرگ عمر در ماجرای سقیفه حضور داشت .او به نفع عبدالرحمن بن عوف رأی داد و این امر نهایتاً منجر به انتخاب عثمان گردید. عثمان بلافاصله بعد از تصدی خلافت، ولایت کوفه را به او واگذار کرد اما در جریان اختلاف مالی که بین سعد و ابن مسعود پیش آمد وی را از ولایت کوفه معزول کرد لکن عثمان کمک‌هایی به سعد ‌کرد که در تمکن مالی او بسیار مؤثر افتاد از جمله کمک های خلیفه واگذاری  قریه‌« هرمز»  بود که به وی بخشید.

بعد از مرگ عثمان مردم برای بیعت با علی (ع) هجوم آوردند در این میان از سعد نیز خواسته شد که با امام(ع) بیعت کند اما سعد، خطاب به امام(ع) گفت: بیعت نمی‌کنم تا همه مردم بیعت کنند، امام(ع) نیز فرمود: بگذارید برود. و بدینسان سعد حق را ضایع و باطل را هم یاری نکرد و حق این است که نام سعد را در شمار «ناکثین» ثبت نمود.

سعد سالهای پایانی عمر خود را در منطقه عقیق در قصرش نزدیک مدینه گذراند .وی در اواخر عمرش یکی از دوستانش را به زاویه شرقی عقیل در کنار بقیع برد و چند عدد میخ را که به همراه داشت به عنوان علامت به آنجا کوبید و وصیت کرد بدن او را در همان محل به خاک بسپارند. بالاخره مرگ او در سن ۷۵ سالگی در همان قصر، بیرون از شهر فرا رسید و از دنیا رفت. بدن او به مدینه منتقل شد و مروان بن حکم والی وقت مدینه، بر جنازه‌اش نماز خواند و در مکان مورد نظر به خاک سپارده شد. سعد بن ابى وقاص پس از مرگ دویست و پنجاه هزار درهم از خود باقى گذاشت .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *