سعد بن مُعاذ(قسمت اول)

حدود ۳۲ سال قبل از هجرت، در طایفه «بنی عبد الاشهل» از قبیله اوس در شهر مدینه در خانواده ای بزرگ سعد به دنیا آمد. کنیه او، ابوعمرو بود . پدرش معاذ و مادرش کبشه نام داشتند. پدرش قبل از اسلام از دنیا رفت ولی مادرش تا زمان نبوت پیامبر اسلام(ص) زنده ماند و مسلمان شد.

سعد از بزرگان انصار و رئیس قبیله اوس، مردی مدبر، شجاع و شخصیتی بانفوذ در میان قبیله خود ، قاطع در بیان و تصمیم گیری، مقاوم در مبارزه و جهاد بود. از این رو در همان دوران جوانی به مقام ریاست قبیله اوس برگزیده شد. سعد بن معاذ با هند، دختر سماک، ازدواج کرد و صاحب دو پسر به نام‌های عمرو و عبدالله شد. پس از پیمان اول عقبه و ماموریت مصعب بن عمیر به مدینه، توسط مصعب مسلمان شد و به تبعیت از او، تمام خاندانش مسلمان شدند.

سعد پس از اسلام آوردن به همراه اسید بن حضیر، بت‌های بنی عبدالاشهل را شکست. پس از هجرت پیامبر(ص) و مسلمانان به مدینه، رسول الله(ص) میان سعد و ابوعبیده جراح از مهاجران پیمان برادری بست.

روز جنگ بدر پرچم دار قبیله اوس شد. قبل از عزیمت به جنگ، پیامبر (ص) رو به اصحاب نمود و فرمود مرا مشورت دهید. در این بین چند نفر از مهاجر اعلام نظر کردند ولی باز پیامبر(ص) در حالی که به انصار می نگریست فرمود: مرا مشورت بدهید. سعد بن معاذ گفت: بخدا قسم گویی که منظورت ما هستیم؟ پیامبر فرمود: همین طور است. سعدگفت: ما به تو ایمان آوردیم و تو را تصدیق کردیم و شهادت دادیم که آنچه که تو بر آن هستی حق است و عهد و پیمان خود را بر اساس اطاعت از تو گذاشتیم، پس ای رسول خدا (ص) هر کاری را که می‏خواهی بکن، قسم بخدا اگر بخواهی وارد این دریا شوی ما نیز همراه تو وارد می‏شویم و حتی یک نفر از ما تخلف نمی‏ورزد و هیچکدام از ما از رویارویی با دشمن ناراحت نمی‏شود، ما در جنگ صبور و در عهد و پیمان راستگو هستیم و شاید که خداوند روشنی چشم تو را در ما قرار داده باشد، پس با هم به برکت خداوند حرکت می‏کنیم.

سعد از پیشقراولان سپاه بدر بود، او با دیگر سربازان اسلام به میدان جنگ شتافت، هرگاه حملۀ عمومی از سوی قریش شروع می‌گشت، از پیامبر(ص) به اتفاق حضرت علی(ع) و دیگر صحابه دفاع می‌کرد، در همان حال تبلیغ و سخنرانی می‌کرد. در این جنگ دوبار پیامبر(ص) بر سعد ثنا و دعا کرد و در برگشت از جنگ، سعد افسار مرکب پیامبر(ص) را گرفته بود و پیاده می‌رفت در حالی که برادرش در جنگ شهید شده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *