سَعد بن عُباده (قسمت اول)

سعد بن عباده خَزرَجی از اشراف و بزرگان مدینه و رئیس قبیلهٔ خزرج بود. پیش از اسلام، به سعد کامل معروف و با کنیه ابوثابت یا ابوقیس شناخته می‌شد. از اصحاب و مشاورین پیامبر(ص) و پرچمدار انصار، بوده است. سعد بن عباده پیش از ورود محمّد(ص) به یثرب،نیز رئیس طایفه خزرج بود.

پدرش عباده از بزرگان قبیله خزرج در یثرب و مادرش عمره بنت مسعود بن قیس از بانوانی بود که با پیامبر اسلام(ص) بیعت کرد و در سال پنجم هجرت وفات نمود.

سعد و پدرانش در زمان جاهلیت به سیادت و سخاوتمندی معروف بودند، و این شرافت و سیادت در زمان اسلام هم ادامه پیدا کرد. ایشان از اصحاب اطعام در مدینه به شمار می رفتند. میهمانداری در چهار نسل این خاندان اد امه داشته و قیس پسر سعد، نیکوکاریش از همه بیشتر بوده است و این خصلت در هیچ یک از خاندان عرب سابقه نداشته است.

سعد بن عباده در بیعت عقبه، با هفتاد تن از انصار (اهل یثرب)، با رسول خدا(ص) بیعت کرد . زمانی که ایمان آورد به همراه منذر بن عمرو و ابودُجانه، بت‌های بنی ساعده را شکستند. بعد از اسلام آوردن او، توسط هشام بن عمرو دستگیر و تحت شکنجه قرار گرفت، اما با وساطت مطعم بن عدی و حارث بن حرب آزاد شد. وی از پرچمداران سپاه اسلام محسوب می شود. در تمام غزوات پیامبر(ص)، پرچم مهاجرین به دست امام علی(ع) و پرچم انصار در دست سعد بوده است.

پیامبر(ص) در دوازدهم ربیع الاول سال دوم هجرت و در اولین غزوه خود به نام ابواء سعدبن عباده را بدلیل شایستگی در مدینه جانشین خود قرار داد.

در غزوه ودان که غزوه دیگر پیامبر(ص) قبل از بدر است مجدداً پیامبر(ص) او را در مدینه جانشین خود نمود.

 قبل از جنگ بدر، سعد به خانه های انصار می رفت و آنها را به خروج با پیامبر(ص) تشویق می کرد. لکن خودش بدلیل بیماری مار گزیدگی، نتوانست در جنگ بدر حاضر شود، اما شمشیری به نام غضب (بسیار تیز) به پیامبر(ص) بخشید تا رسول خدا(ص) با همان شمشیر در جنگ بدر با مشرکان بجنگد. پس از پیروزی مسلمین و هنگام تقسیم غنایم پیامبر(ص) سهم او را از غنایم جدا کرد و فرمود: “هرچند سعدبن عباده در جنگ نبود ولی کاملاً علاقمند به شرکت در آن بود”.

در جنگ احد پس از کشته شدن مصعب بن عمیر پرچم دار سپاه اسلام، پرچم را سعدبن عباده برداشت و پیامبر(ص) زیر آن ایستاد و یاران آن حضرت به دور او گرد آمدند. کسانی که گرد پیامبر(ص) را در جنگ احد گرفتند ۷ نفر از انصار و ۷ نفر از مهاجرین بودند که یکی از آنها سعدبن عباده بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *