سَعد بن عُباده (قسمت دوم)

سال سوم هجرت قبل از جنگ اجزاب مقرر شد برای مصالحه با دشمن مذاکره ای  صورت گیرد لکن پس از مشورت پیامبر با سران انصار یعنی سعد بن عباده و سعد بن معاذ و سرسختی آنان در دفاع از حیثیت اسلام و پیامبر(ص)، ادامه مذاکره با سران مشرکین توسط رسول خدا رد کرد. در پایان این جنگ، سپاه اسلام مانند گذشته به کمک و یاری خدای تعالی و ایمان، فداکاری و استقامت سپاهیان، پیروز شده و همه دشمنان را مغلوب ساخت و از این کارزار سخت و دشوار نیز فاتح و سربلند و پیروز بیرون آمد.

در جنگ بنی قریطه سعدبن عباده نیز در رکاب پیامبر(ص) حاضر بود. در جریان محاصره قلعه های یهود، تأمین آذوقه و خوراک مسلمین خرمایی بود که سعدبن عباده بر عهده گرفته بود.
در جنگ خیبر پیامبر(ص) سه پرچم در سپاه بست .یکی را به دست علی (ع)، دیگری را به حباب بن منذر و سومی را هم به سعدبن عباده سپرده بود. در جریان همین جنگ پیامبر(ص) برای منصرف کردن یک گروه از بادیه نشینان از همکاری با اهالی خیبر سعدبن عباده را به عنوان نماینده خویش جهت مذاکره با آنان فرستاد. سعدبن عباده در این جنگ زخمی شد، با این حال یاران خود را به خاطر کندی و عدم چالاک سرزنش می کرد .
در فتح مکه نیز پرچم به دست سعد بن عباده بود، اما پس از آنکه سعد شعار خونریزی و انتقام‌جویی سرداد و گفتارش به گوش پیامبر(ص) رسید، حضرت فرمود: تا علی(ع) خود را به او برساند و پرچم را از دستش بگیرد و شعار مرحمت و عفو را اعلام نماید.
در روز رحلت رسول اکرم(ص) سعدبن عباده مریض شد. انصار بویژه خزرجی ها سعد رادر حالیکه دستمالی بر سر بسته بودند به سقیفه آوردند و قصد داشتنداو را به خلافت برگزینند. این در حالی بود که سران مهاجرین مثل علی (ع)، عباس، عمر،ابوبکر، طلحه، عبدالرحمن بن عوف و دیگران در سقیفه نبودند. سعد ظاهراًخودش ادعای خلافت نداشت، بلکه این خزرجیان بودند که تمایل به او داشتند. امّا پس از دیگران و خطبه ابوبکر در سقیفه و تدابیر عمر بیشتر صحابه با ابوبکر بیعت کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *