عثمان بن مظعون(قسمت اول)

عثمان بن مظعون از یاران و اصحاب وفادار حضرت محمد(ص) و از طرفی برادر رضاعی او بود. پیامبر (ص) و عثمان هر دو از یک مادر شیر نوشیده بودند.

پدر او مظعون بن حبیب و مادرش، سخیله دختر عنبس بن اهبان بود. کنیه او ابوسائب است. همسرش، خوله بنت حکیم انصاری است .عبدالرحمان و سائب فرزندان او هستند.

“سائب فرزند ارشد او در سی و چند سالگی در جنگ یمامه شهید شد.”

عثمان بن مظعون در جاهلیت شراب نمی نوشید و آن را بر خود حرام کرده بود، او در زمان ابلاغ رسالت به همراه ابوعبیده و ارقم بن ابی‌ارقم نزد پیامبر(ص) شرفیاب شده و اسلام را اختیار کردند.

عثمان بن مظعون از چهره های درخشان مسلمانان نخستین است وتا پایان عمر در راه اسلام ثابت قدم بوده است.

عثمان ماجرای اسلام آوردن خود را چنین تعریف کرده است: «در مکه بودم. روزی رسول خدا (ص) مرا دیدند و به من فرمودند: عثمان نمی‏خواهی ایمان بیاوری؟ گفتم: نه. روز دیگر رسول خدا(ص) همان جمله را تکرار فرمودند و هم چنان جواب منفی دادم. چندین بار این کار رسول خدا(ص) تکرار شد، تا این که روزی نزد ابوطالب رفتم و گفتم: این برادر زاده ‏ات دست بردار نیست. آن قدر به من گفت ایمان بیاور که دیگر خجالت می‏کشم. ابوطالب به من گفت: عثمان! او سعادت دنیا و آخرت را به تو پیشنهاد کرده است.ایمان عثمان بن مظعون گر چه در ابتدا از روی شرم و حیا بود، اما کم کم نور ایمان در او مستقر شد و از جمله‏ ی اصحاب خاص رسول خدا (ص) گردید . ایمان و ورع او به جایی رسید که پیامبر اکرم(ص) بعد از وفات عثمان بر پیکر مبارکش بوسه زد و این خود نشانه‏ ی بزرگواری عثمان بن مظعون است. عثمان سیزدهمین فردی است که به دین اسلام مشرف شده است.

پس از آن که فشار قریش بر مسلمانان هر روز بیشتر می شد و در زمانی که دستور هجرت از طرف پیامبر(ص) ابلاغ شد، عثمان همراه فرزندش سائب و بردارش عبدالله نیز به همراه اولین گروه از مسلمانان به سرپرستى جعفر بن ابى طالب به حبشه هجرت کردند. وقتی حسب شایعه کذب ایمان آوردن قریش به اسلام از حبشه به مکه مراجعت کرد با مشاهده دروغ بودن این شایعه در پناه ولید بن مغیره وارد مکه شد اما وقتی دید دیگر مسلمانان تحت فشار و شکنجه هستند از پناه‌دهنده خود خواست امان خود را از وی بردارد تا مانند دیگر مسلمانان شکنجه شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *