عثمان بن مظعون(قسمت پایانی)


مطالعه اهداف قریش از رفتارشان نسبت به مسلمانان حکایت از آن دارد که مشرکان به چیزی کمتر از باز گرداندن تازه مسلمانان از دین جدید به آیین قدیم راضی نبودند و در این مسیر هر شخصی را به تناسب جایگاه قبیله ای و میزان اعتبار اجتماعی اش مورد آزار و اذیت قرار می دادند. درست بر همین اساس بود که شخص پیامبر(ص) و عده ای از صاحبان موقعیت قبیله ای از رفتارهای حاد در امان بودند. همین امر پیامبر(ص) را وا می داشت تا فکری به حال مسلمانان بی پناه بکند; آن فکر چیزی نبود جز «خروج از مکه» .
در راستای همین مسیر، پیامبر سه حرکت انجام داد که به ترتیب عبارت اند از:
۱-هجرت مسلمانان به حبشه،
۲- سفر به طائف،
۳- هجرت به مدینه.
به این ترتیب هجرت به مدینه آخرین حلقه از اقدامات رسول خداست که برای خلاصی مؤمنان از فشارها و حفظ دین آنان صورت می گرفت .
در این هجرت عثمان نیز همراه بود . بعد از هجرت ،پیامبر(ص) بین او و مالک بن تیهان عقد اخوت برقرار کرد.
عثمان بن مظعون در جنگ بدر حضور یافت، در همین جنگ بود که حضرت امیر علیه السلام به همراه عثمان  اوس بن معیر را کشتند و عثمان بن مظعون، توانست حنظلۀ بن قبیصه را نیز اسیر کند.
در یک جمله می توان گفت :عثمان بن مظعون انسانی عابد و زاهد بود. وی مورد توجه خاص امیرالمؤمنین(ع) نیز بود؛ حضرت علی(ع) او را برادر خود می‌خواند، از اینرو یکی از فرزندانش را به یاد او «عثمان» نام‌گذاری کرد.
عثمان بن مظعون در شعبان سال ۳ هجری قمری پس از شرکت در غزوه احد کشته شد و نخستین مهاجری بود که در بقیع دفن شد و همین موجب گردید که بقیه اموات مسلمانان در آنجا دفن شوند، و بقیع به صورت قبرستان مسلمانان مدینه درآید.
پیامبر(ص) محل دفن وی را با سنگی مشخص ساخت و آن را زیارت می‌کرد. این سنگ مدتها بر سر قبر وی بود تا این که در حکومت معاویه به دستور او برداشته شد . پیامبر اکرم(ص) متعاقباً فرزندانش ابراهیم، رقیه و زینب را در کنار او دفن نمود و در مورد آنها فرمود: به سلف صالح، عثمان بن مظعون ملحق شدند.
پس از مرگ عثمان بن مظعون، پیامبر (ص) شنیدند که زن عثمان بن مظعون می‌گوید: «بهشت بر تو گوارا باد ای اباسائب!» پیامبر(ص) به‌او فرمودند: «از کجا می‌دانی؟» پس فرمودند: «شاید به‌این دلیل می‌گویی که او خدا و رسول خدا را دوست می‌داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *