عمار یاسر(قسمت پایانی)

picture2
پس از آنکه امیر مؤمنان، علی (ع) زمام امور را در دست گرفت، عمار از جمله افرادی بود که همواره کنار حضرت انجام وظیفه می کرد و در جایگاه معاون اول امام علی (ع)، به رتق و فتق امور مردم می پرداخت. وقتی جنگ جمل پیش آمد، عمار یاسر با همه ی وجود تلاش می کرد تا سپاه آن حضرت را تجهیز کند. عمار در این جنگ، نخست کوشید با روشنگری و بیان حقایق، اهل جمل را از جنگ با علی (ع) باز دارد و از کشته شدن آنان جلوگیری کند، ولی وقتی پافشاری آنان را بر موضع نادرستشان دید، با اینکه حدود نود سال داشت، با شجاعت می جنگید.
در نبرد صفین، حماسه آفرینى هاى عمار در دفاع از جبهه حق و رسوا کردن نیرو هاى باطل بسیار چشمگیر بود. او در میدان نبرد، خطبه هاى شورانگیز مى خواند و رزمندگان را به پیکار بى امان با متجاوزان و پیمان شکنان دعوت مى کرد. خطابه هاى روشنگر او، به سپاه حق بصیرت بیشترى مى داد. وقتى چشم او به پرچم عمرو بن عاص افتاد، گفت: به خدا قسم، ما با این پرچم تاکنون سه بار جنگیده ایم و اینان در این جنگ هم هدایت شده نیستند و در همان کفر سابق به سر مى برند .
در روز شهادتش، در حالی که ۹۱ یک بهار از عمرش گذشته بود، امام علی علیه السلام او را پیش از نبرد در آغوش گرفت و با او وداع کرد و فرمود: «ای عمار! خدا تو را جزای خیر دهد که خوب برادر و رفیقی بودی.» عمار پاسخ داد: «به خدا قسم، با بصیرت و بینش از شما پیروی می کنم؛ زیرا در روز حنین از پیامبر شنیدم که فرمود: عمار! پس از من فتنه و آشوبی پیش می آید. در آن زمان، از علی پیروی کن که او با حق است و حق با اوست.»
این بصیرتی بود که بسیاری از مردم آن زمان چشم و دل خود را از آن محروم می داشتندعماردر جنگ صفین عَلَم حقانیت علی بود. او مرتب به افشاگری و روشنگری پرداخت تا این به فیض شهادت نایل آمد و خبر غیبی پیامبر خدا(ص) تحقق یافت .
رسول خدا (ص) از پیش، صداقت و هشیاری عمار را امضا کرده و فرموده بود: «

ازعمار یک پسر به نام محمد که در علم حدیث دانش فراوان داشت و یک دختر به نام ام حکم به یادگار ماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *